Konkurs Wyspa Zagadek – starsze edycje

Laureaci Ogólnopolskiego IX Konkursu Twórczego Używania Umysłu
WYSPA ZAGADEK 2008/2009

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA informuje o wyłonieniu laureatów finałów krajowych dwóch grup wiekowych Ogólnopolskiego IX Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK 2008/2009. Poniżej lista laureatów Ogólnopolskiego IX Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek w kolejności alfabetycznej

Joanna Bisaga – Gimnazjum nr 12 we Włocławku

Natalia Dynowska – Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Szczecinie

Klaudia Gutowska- Gimnazjum w Ostaszewie

Paulina Kasprzyk- Szkoła Podstawowa w Młoszowej

Patrycja Koreń – Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni

Dominika Knitter – Szkoła Podstawowa nr 13 w Gdyni

Daniel Maliszewski – Szkoła Podstawowa nr 16 w Gdyni

Oliwia Miller – Szkoła Podstawowa nr 29 w Gdyni

Oliwer Rozencwajg – Szkoła Podstawowa nr 29 w Gdyni

Zuzanna Zdunek -Szkoła Podstawowa nr 7 w Stargardzie Szczecińskim

LAUREACI zostaną powiadomieni pisemnie o wynikach konkursu. NAGRODĄ jest wyjazd do Szwecji, do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. Ma na celu rozwijanie twórczego myślenia. Jego autorem jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Teresa Bauman z Uniwersytetu Gdańskiego. W tym roku w pierwszym etapie otrzymaliśmy 1200 prac, a do finałów krajowych zakwalifikowaliśmy 85 uczniów. Bardzo cieszy nas fakt, że w finale krajowym oprócz grupy uczniów z Trójmiasta i Pomorza, znaleźli się także uczniowie z innych regionów Polski, m.in. z Włocławka, Stargardu Szczecińskiego, Rzeszowa, Łowicza, Zarzecza. Tematem przewodnim finałów były zagadnienia związane ze snem.

Sponsorami konkursu są Urząd Miasta Sopot, Klub Rotary – Gdynia, Stena Line- Gdynia, Drukarnia Spartan.

LICZBA punktów pozostałych uczestników:

Młodsza grupa wiekowa :

kod liczba punktów

1 46

2 18

3 32

4 22

5 25

6 42

7 28

8 42

9 38

10 38

11 36

12 39

13 35

14 46

15 16

16 32

17 24

18 22

19 73 (laureat)

20 27

21 40

22 38

23 36

24 38

25 30

26 –

27 –

28 –

29 30

30 –

31 36

32 43

33 18

34 30

35 46

36 35

37 20

38 42

39 22

40 80 (laureat)

41 75 (laureat)

42 32

43 19

44 38

45 29

46 31

47 38

48 40

49 58

50 42

51 23

52 34

53 35

54 76 (laureat)

55 38

Starsza grupa wiekowa:

kod liczba punktów

A1 35

A2 34

A3 51

A4 42

A5 –

A6 49

A7 74 (laureat)

A8 48

A9 30

A10 80 (laureat)

A11 50

A12 77 (laureat)

A13 47

B1 74 (laureat)

B2 42

B3 32

B4 45

B5 72 (laureat)

B6 46

B7 47

B8 38

B9 47

B10 45

B11 77 (laureat)

B12 49

B13 46

B14 50

B15 44

Oto wrażenia niektórych uczestników finałów krajowych tegorocznego konkursu:

ADRIANNA WŁOCH

„Nauczyłam się opowiadać sny, a zaskoczyło mnie pytanie 4. Moje wrażenia są ekscytujące"

NATALIA PRUSZYŃSKA

„Nauczyłam się myśleć twórczo i logicznie. Pytania były podchwytliwe, ale sprawdziły moją wiedzę. (…) Jestem pod ogromnym wrażeniem. Dzisiaj wiele się nauczyłam. Wysiliłam trochę swoje szare komórki i mam nadzieję, że dobrze mi poszło"

KAMILA BLOCK

„Nauczyłam się, że to nie są zadania z matematyki, polskiego, czy innych przedmiotów, tylko narzędzia do rozwijania swojego umysłu. (…) Jestem już drugi raz na tym konkursie i poznałam dwie całkiem inne osoby w moim wieku. Bardzo lubię takie zadania"

NATALIA MODRO

„Zaskoczyły mnie pytania. Nigdy sobie ich nie zadawałam, (…) dużo mnie nauczyły. Odkryłam swoją pasję i spojrzałam na świat z zupełnie innej strony. Wiem, że takiego konkursu drugi raz nie przeżyję. To była świetna zabawa, można było oddać swoje uczucia i wykazać się twórczo. Zawsze będę pamiętać o tym konkursie, dzięki któremu tak wiele się nauczyłam. On pozwolił mi myśleć, odkrywać, pisać i przy tym dobrze się bawić!

KAMIL GUZEK

„Już trzeci raz biorę udział w finałach „Wyspy Zagadek". (…) Przez ostatnie trzy godziny zostałem skłoniony do intensywnej pracy mózgu i wyobraźni. Dotarło do mnie, że sen ma bardzo duże znaczenie w życiu człowieka. Żałuję, że to była moja ostatnia szansa wzięcia udziału w konkursie, ale z pewnością będę to miło wspominał."

PAULINA KASPRZYK

„W trakcie finałów konkursu nauczyłam się walczyć ze stresem i wierzyc w swoje możliwości. Kiedy przyjechałam na konkurs bardzo się bałam. Co prawda byłam już na tym konkursie w tamtym roku, ale stres to stres. (…) Trzeba było wykazać się inteligencją, sprytem i umiejętnością pisania. Myślę, że organizatorzy dobrze zadbali o uczestników konkursu."

MATYLDA WABERSKA

„W trakcie finałów nauczyłam się myśleć tylko o tym, co piszę. „Odciąć" się od rzeczywistości. Zaskoczył mnie temat- nigdy nie myślałam, że sen może być tematem konkursu. Jeśli za rok będę mogła jeszcze raz przystąpić do tego konkursu to zrobię to z przyjemnością. Nie zależy mi tylko na wygranej, ale także na odpowiedzeniu na takie niespotykane pytania. Dostanie się na finał takiego fajnego konkursu jest wspaniałym wyróżnieniem".

ADAM MAŁAGOWSKI

Z pewnością nauczyłem się tego, że z pozoru trudne i mozolne zadania można obejść. Trzeba tylko wiedzieć, jak. Zaskoczyła mnie ilość pomysłów w mojej głowie na każde zadanie. Wcale nie zdałem sobie sprawy, że konkurs trwał tak długo. Zadania rozwiązywałem z przyjemnością. (…)Można powiedzieć, że pogrążyłem się w rozwiązywaniu zadań.

AGATA NIERADKO

Podczas finału konkursu nauczyłam się wiele pożytecznych faktów o snach i o organizmie człowieka. (…) Ten etap jest ciekawszy (od pierwszego) i bardziej twórczy. Moje wrażenia są dobre. Dziękuję autorom (…). Przekonałam się również, że warto brać udział w takich konkursach, bo można się wiele nauczyć dobrze bawiąc.

WIKTORIA DOŁĘBSKA

W czasie finałów wyćwiczyłam cierpliwość, dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy i rozwinęłam wyobraźnię. (…) Wyspa jest jednym z moich ulubionych konkursów i mam nadzieję, że w przyszłym roku także uda mi się wziąć udział. Podobało mi się przeprowadzenie konkursu, wszyscy byli bardzo mili. (…)

ANNA CZUJWID

W trakcie finałów nauczyłam się zwalczać stres i myśleć logicznie i twórczo. (…) Konkurs wywarł na mnie bardzo wielkie wrażenie. Dzięki niemu mogę rozwijać swoje umiejętności twórcze i nauczyć się wielu ciekawych rzeczy. Konkurs ten jest inny niż wszystkie, pobudza moją wyobraźnię i kształtuje psychikę.

DOMINIKA KNITTER

Nauczyłam się wielu nowych rzeczy. (…) Podoba mi się ten konkurs, na pewno za rok też przyjdę. (…) Moim zdaniem ten konkurs jest super, mogę rozwinąć w nim moją wyobraźnię, jak i umiejętności pisania. (…) Naprawdę konkurs jest odlotowy!

OGÓLNOPOLSKI IX KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU

 

WYSPA ZAGADEK 2009

Konkurs ma na celu zainspirowanie uczniów twórczym myśleniem. Dzieci powinny napisać przemyślane odpowiedzi. Prace można wzbogacić rysunkami lub zdjęciami i przesłać na adres biura Konkursu Wyspa Zagadek. Uczniowie z klas IV-V szkoły podstawowej tworzą młodszą, a uczniowie z klasy VI-tej szkoły podstawowej i I-ej klasy gimnazjum starszą grupę wiekową. Każdy z uczestników startuje w konkursie indywidualnie, po wcześniejszym zgłoszeniu jego udziału przez szkolnego opiekuna konkursu.
Konkurs jest wpisany do kalendarza imprez na rok szkolny 2008/2009 przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Ministerstwo Edukacji Narodowej .

TERMINARZ I ETAPU KONKURSU:

1. Do dnia 21 lutego 2009 r. szkolny opiekun konkursu powinien przesłać zgłoszenie udziału uczniów na adres biura organizacyjnego. Zgłoszenie powinno zawierać klasę oraz imiona i nazwiska uczestników, dane kontaktowe opiekuna oraz podpis i pieczątkę dyrektora szkoły. Niezgłoszenie uczniów w terminie oznacza, że prace nie będą sprawdzane przez jury konkursu.
2. Do dnia 7 marca 2009 roku (liczy się data stempla pocztowego) trzeba przesłać prace na adres:
BIURO ORGANIZACYJNE KONKURSU WYSPA ZAGADEK
81-881 Sopot , ul. Kolberga 15
( Prosimy o podanie na pracach pisemnych swojego adresu !!! )
W przypadku zakwalifikowania do finałów uczniowie otrzymają stosowne zaproszenie. Termin finałów krajowych zostanie podany po sprawdzeniu prac z pierwszego etapu.
Opiekunowie i uczestnicy przyjeżdżają do Sopotu na własny koszt.

Nieotrzymanie zawiadomienia jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do dalszych rozgrywek. Od decyzji komisji konkursowej nie ma odwołania. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 16 maja 2009 roku potwierdzenia o zakwalifikowaniu (co oznacza, że nie przeszli do finału), mają okazję startować w konkursie w następnym roku szkolnym.

Nagrodą dla laureatów finałów krajowych jest wyjazd do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Autorem konkursu jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Teresa Bauman.
Sponsorami konkursu są Urząd Miasta Sopot, Klub Rotary-Gdynia, Klub Rotary-Sopot, Stena Line oraz Drukarnia Spartan.

PYTANIA KWALIFIKACYJNE PIERWSZEGO ETAPU.
ODPOWIEDZ PISEMNIE NA PYTANIA:

1. Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie, a w odpowiedzi podaj jedno lub kilka zdarzeń ze swojego życia.

2. Jakie zapachy są dla Ciebie ważne i dlaczego? Spróbuj nadać im kolory. Odpowiedź uzasadnij.
3. Jak Twoim zdaniem doszło do tego, że ludzie zaczęli się bić? Dlaczego nadal to robią?
4. Obierz jabłko i zaobserwuj co stanie się z odkrojoną skórką po 2 dniach, a co po tygodniu. Zwróć uwagę na różne miejsca w których umieścisz podzielone części tej skórki. Wyniki obserwacji zapisz.
5. Wyobraź sobie, że jesteś samotnie na wyspie i musisz tam żyć. Które z narzędzi będzie dla Ciebie najbardziej cenne i o jaki sprzęt musisz najbardziej dbać? Odpowiedź na to pytanie uzasadnij.
6. Napisz jak przebiegała Twoja praca i jak doszło do napisania odpowiedzi.

Autor konkursu : Marian Chwastniewski


PODSUMOWANIE

 

OGÓLNOPOLSKIEGO VIII -ego KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU

Wyspa Zagadek 2007/2008

Konkurs składał się z dwóch etapów.

W pierwszym etapie kwalifikacyjnym mieliśmy 1200 prac uczniów z całego kraju. Spośród nich wybrano do finałów krajowych 54 uczestników, a w samych finałach wzięło udział 50 uczniów.

Przeprowadzono je w Sopocie w siedzibie Laboratorium Edukacyjno- Twórczego WYSPA ODKRYĆ i III LO.

W dniu 25 września 2008 roku odbyła się w Laboratorium WYSPA ODKRYĆ uroczystość zakończenia konkursu z udziałem profesor Teresy Bauman, wiceprezydenta Pawła Orłowskiego i naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Sopot Adama Krawca.

Po tej uroczystości laureaci wyjechali do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Autor konkursu Marian Chwastniewski zaprasza do udziału w następnej IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek 2008/2009 .

Pytania kwalifikacyjne z I etapu zostaną podane w ciągu kilku następnych tygodni.

Poniżej lista laureatów konkursu:

Grupa młodsza

Bryksy Marta- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kwidzynie

Dudulska Karolina – Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni

Elnour Abdalla Dominika – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni

Kula Weronika – Szkoła Podstawowa nr 47 w Szczecinie

Peek Weronika – Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni

Grupa starsza

Borlik Elżbieta -Szkoła Podstawowa w Zarzeczu k/Jarosławia

Sprengel Aleksandra – Szkoła Podstawowa nr 34 w Gdyni

Wyniki Ogólnopolskiego VIII Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK 2008

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA informuje o wyłonieniu laureatów finałów krajowych Ogólnopolskiego VIII Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK 2007/2008. Do finałów krajowych w dwóch grupach zostało zakwalifikowanych 50 uczniów z całej Polski.

Konkurs nasz ma na celu rozwijanie twórczego myślenia uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. 14 czerwca 2008 roku przeprowadzono w Sopocie finałowe rozgrywki konkursowe w dwóch grupach wiekowych. Młodsza grupa obejmowała uczniów klas IV i V szkoły podstawowej, a starsza – szóstą klasę szkoły podstawowej i pierwszą gimnazjum. Tematem przewodnim finałów były zagadnienia odnoszące się do czasów, które działy się 500 lat temu.

Nagrodą dla laureatów konkursu jest wyjazd do Szwecji, do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Sponsorami konkursu są Urząd Miasta Sopot, Klub Rotary – Gdynia, Stena Line- Gdynia, Pl-net-Gdynia, WDG- Gdynia.

WYNIKI FINAŁU KRAJOWEGO VIII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU WYSPA ZAGADEK 2007/2008

We wszystkich częściach można było zdobyć łącznie 100 punktów.

Wyniki podajemy według następującego porządku: kod uczestnika -liczba zdobytych punktów – np.88) 66,
co oznacza, że uczestnik o numerze 88 uzyskał 66 punktów.

Grupa młodsza:

1.) 35

2.) 43

3.) 30

4.) 70

5.) 30

6.) 18

7.) 43

8.) 40

9.) 33

10.) 36

11.) 30

12.) 49

13.) –

14.) 41

15.) 18

16.) 68

17.) 29

18.) 13

19.) 25

20.) 37

21.) 38

22.) 41

23.) 38

24.) 32

25.) 41

26.) 14

27.) 31

28.) 35

29.) 86

30.) 39

31.) 26

32.) 34

33.) –

34.) 70

35.) 28

36.) 27

37.) 32

38.) 70

Starsza grupa:

a) 89

b) 53

c) 41

d) 40

e) 57

f) 38

g) –

h) 31

k) 75

m) 21

n) 37

r) 44

u) 48

Laureaci Ogólnopolskiego
VIII Konkursu Twórczego Używania Umysłu
WYSPA ZAGADEK 2008, którzy pojadą na wycieczkę naukową
do Ośrodka Doświadczeń
i Kształcenia Twórczego KREATIVUM w Szwecji

Grupa młodsza:

Bryksy Marta- Szkoła Podstawowa nr 2 w Kwidzynie

Dudulska Karolina – Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni

Elnour Abdalla Dominika – Szkoła Podstawowa nr 1 w Bogatyni

Kula Weronika – Szkoła Podstawowa nr 47 w Szczecinie

Peek Weronika – Szkoła Podstawowa nr 28 w Gdyni

Grupa starsza:

Borlik Elżbieta -Szkoła Podstawowa w Zarzeczu k/Jarosławia

Sprengel Aleksandra – Szkoła Podstawowa nr 34 w Gdyni

OGÓLNOPOLSKI ÓSMY KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU – WYSPA ZAGADEK 2008

Konkurs dla twórczych dzieci

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA informuje, że trwa już I etap konkursu WYSPA ZAGADEK i można przesyłac zgłoszenia dzieci ze szkół z młodszej grupy wiekowej.

Nauczycieli – przyszłych opiekunów konkursu Wyspa Zagadek zapraszamy 9 STYCZNIA 2008 w godzinach 16-17 do biura organizacyjnego po odbiór materiałów konkursowych dla uczniów.

Konkurs ma na celu zainspirowanie uczniów twórczym myśleniem. Dzieci powinny napisać przemyślane odpowiedzi na pytania konkursowe i przesłać je na adres biura Konkursu Wyspa Zagadek. Prace można wzbogacić rysunkami lub zdjęciami.

Uczniowie z klas IV-V szkoły podstawowej tworzą młodszą grupę i startują w konkursie indywidualnie po wcześniejszym zgłoszeniu udziału przez szkolnego opiekuna konkursu.

Uczniowie z klasy VI-tej szkoły podstawowej i I-ej klasy gimnazjum są w starszej grupie wiekowej i mogą brać udział w konkursie indywidualnie bez konieczności zgłoszenia ze szkoły.

Konkurs jest wpisany do kalendarza imprez na rok szkolny 2007/2008 przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Ministerstwo Edukacji Narodowej .

PYTANIA KWALIFIKACYJNE PIERWSZEGO ETAPU:

1. Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie, a w odpowiedzi możesz podać jedno lub kilka zdarzeń ze swojego życia, które odpowiedzą na to pytanie .

2. Sprawdź, jak smakują potrawy, kiedy masz zamknięte oczy i /lub zamknięty nos? Opisz swoje doznania.

3. Jak Twoim zdaniem doszło do tego, że każdy człowiek ma nazwisko ?

4. Co się dzieje w czasie gotowania wody? Doświadczenie wykonaj w otwartym naczyniu pod opieką dorosłego, ale wyniki obserwacji zapisz samodzielnie.

5. Jesteś jak Robinson Cruzoe na wyspie. W jaki sposób będziesz się bronił(a) przed zimnymi nocami ? Opisz skonstruowany przez Ciebie model urządzenia.

6. Napisz jak przebiegała Twoja praca i jak doszło do napisania odpowiedzi?

TERMINARZ I ETAPU KONKURSU:

1. Do dnia 31 stycznia 2008 szkolny opiekun konkursu powinien przesłać zgłoszenie udziału uczniów z młodszej grupy wiekowej ( klasy IV i V) na adres biura organizacyjnego. Zgłoszenie powinno zawierać klasę oraz imiona i nazwiska uczestników, podpis i pieczątkę dyrektora szkoły. Niezgłoszenie uczniów z młodszej grupy wiekowej w podanym wyżej terminie oznacza, że prace nie będą sprawdzane przez jury konkursu. Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum pracują indywidualnie i mogą, ale nie muszą mieć potwierdzenia szkolnego opiekuna konkursu.

2. Do dnia 8 marca 2008 roku trzeba przesłać prace na adres:
BIURO ORGANIZACYJNE KONKURSU WYSPA ZAGADEK

81-361 GDYNIA, UL. ZGODA 8

( Prosimy o podanie na pracach pisemnych swojego adresu )
W przypadku zakwalifikowania pracy uczniowie otrzymają zaproszenie do następnego etapu. Następne termniny zostaną podane po sprawdzeniu prac z pierwszego etapu. Opiekunowie i uczestnicy przyjeżdżają na finały konkursu na własny koszt.

Nieotrzymanie zawiadomienia jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do dalszych rozgrywek. Od decyzji komisji konkursowej nie ma odwołania. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 12 maja 2008 roku potwierdzenia o zakwalifikowaniu, mają okazję startować w konkursie w następnym roku szkolnym.

Nagrodą dla laureatów finałów krajowych będzie wyjazd do szwedzkiego Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Autorem konkursu jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Teresa Bauman.

Laureaci Ogólnopolskiego VII Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA informuje o wyłonieniu laureatów finałów krajowych Ogólnopolskiego VII Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK 2006/2007. Do finałów krajowych w dwóch grupach zostało zakwalifikowanych 78 uczniów z całej Polski.

Nagrodą dla laureatów konkursu jest wyjazd do Szwecji, do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego Kreativum w Karlshamn.

Konkurs, którego autorem jest Marian Chwastniewski, skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjów. Ma on na celu rozwijanie twórczego myślenia uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Od roku szkolnego 2004/2005 konkurs rozszerzył swój zasięg i stał się imprezą ogólnopolską. Pierwszy etap tegorocznego konkursu zrealizowany został w Gdyni, a w Sopocie przeprowadzono finałowe rozgrywki konkursowe w dwóch grupach wiekowych. Młodsza grupa obejmuje uczniów klas IV i V szkoły podstawowej, a starsza – szóstą klasę szkoły podstawowej i pierwszą gimnazjum. Tematem przewodnim finałów były zagadnienia związane ze światłem, dźwiękiem, rytmem i czasem.

Lista laureatów Ogólnopolskiego VII Konkursu Twórczego Używania Umysłu Wyspa Zagadek 2006/2007 w kolejności alfabetycznej

1. Borlik Elżbieta – Szkoła Podstawowa w Zarzeczu
2. Budzyńska Pola – Szkoła Podstawowa nr 3 Malbork
3. Dybowska Emilia – Szkoła Podstawowa nr 29 Gdynia
4. Guzek Kamil – Szkoła Podstawowa nr 4 Łowicz
5. Kołtun Agnieszka – Szkoła Podstawowa nr 29 Gdynia
6. Konkol Agnieszka – Gimnazjum nr 8 Gdynia
7. Labuda Wojciech – Szkoła Podstawowa nr 21 Gdynia
8. Michalik Joanna – Gimnazjum nr 1 w Lubaniu
9. Skibińska Weronika – Szkoła Podstawowa nr 20 Gdynia
10. Sochan Agnieszka – Gimnazjum nr 2 Sopot

Sponsorami konkursu są Urząd Miasta Sopot, Klub Rotary – Gdynia, Klub Rotary – Sopot, Stena Line- Gdynia, Pl-net-Gdynia, WDG- Gdynia.

WYNIKI FINAŁU KRAJOWEGO VII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU WYSPA ZAGADEK 2006/2007

We wszystkich częściach A, B, C, D w młodszej grupie oraz E w starszej można było zdobyć łącznie 100 punktów.

Wyniki podajemy według następującego porządku: kod uczestnika -liczba zdobytych punktów – np.88. – 66,

co oznacza, że uczestnik o numerze 88 uzyskał 66 punktów. Brak punktów oznacza, że uczestnik zrezygnował z pracy lub nie przyjechał na finał krajowy.

1. 22
2. 42
3. 45
4. 49
5. 27
6. 78 *
7. 27
8. 25
9. 26
10. 21
11. 32
12. 64
13. 32
14. 28
15. 85 *
16. 38
17. 46
18. 52
19. 32
20. 30
21. 38
22. 36
23. 89 *
24. 78 *
25. 63
26. 36
27. 65
28. 57
29. 58
30. 52
31. 49
32. 52
33. 32
34. 40
35. 45
36. 75 *
37. 77 *
38. 48
39. 46
40. 45
41. 0
42. 0
43. 0
44. 76 *
45. 0
46. 0
47. 0
48. 0
49. 0
50. 49
51. 48
52. 31
53. 64
54. 41
55. 27
56. 80 *
57. 36
58. 22
59. 75 *
60. 28
61. 75 *
62. 29
63. 52
64. 22
65. 35
66. 36
67. 41
68. 64
69. 25
70. 38
71. 20
72. 31
73. 39
74. 39
75. 47
76. 43
77. 0
78. 0

Finały
KONKURSU WYSPA ZAGADEK 2005/2006

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA w Gdyni informuje o zakończeniu finałów krajowych Ogólnopolskiego VI Konkursu Twórczego Używania Umysłu WYSPA ZAGADEK 2005/2006.
Finał krajowy dla grupy starszej odbył się 27 maja, a finał grupy młodszej 10 czerwca 2006 w Sopocie.

Od roku szkolnego 2004/2005 konkurs rozszerzył swój zasięg i stał się imprezą ogólnopolską. Konkurs jest rozgrywany w młodszej i starszej grupie wiekowej. Młodsza obejmuje uczniów klas IV i V szkoły podstawowej, a starsza – szóstą klasę szkoły podstawowej i pierwszą gimnazjum.
Nasz konkurs stał się znaczącą inicjatywą w skali kraju. W tym roku mieliśmy ponad 1600 zgłoszeń konkursowych i otrzymaliśmy 1200 prac. Do finałów krajowych w dwóch grupach zakwalifikowaliśmy 98 uczniów. Bardzo cieszy nas fakt, że w finale krajowym oprócz dużej grupy uczniów z Trójmiasta, znaleźli się także uczniowie z odległych rejonów Polski. Tematem przewodnim finałów były zagadnienia związane z dźwiękiem. Uczestnicy mieli na przykład zaprojektować grę opartą na zaprezentowanych dźwiękach, czy rozpoznać z kontekstu dźwiękowego znaczenia poszczególnych słów i zdań.
Oto refleksje uczestników finałów:

„Odkryłam, jak ważną rolę w życiu pełnią dźwięki. Przedtem zupełnie nie zdawałam sobie z tego sprawy.”
„Zaskoczyły mnie przebłyski mojej twórczości. Scenariusz do gry chciałam napisać wierszem, co mnie wręcz rozbawiło.”
„Autor pytań wgłębił nas w znaczenie dźwięku. Zaciekawiło mnie, że może być on opisany aż w tylu możliwościach i że jest fascynujący.”

„Zaskakujące jest to, że wystarczą proste pytania, żeby zajrzeć w głąb siebie. …Odpowiedź na nie nie jest łatwa. Trzeba naprawdę pomyśleć, żeby dać odpowiedź.”
„Po tym konkursie czuję się niezwykle. Jestem pewna, że taki konkurs nigdy się nie powtórzy. Liczę, że będę miała szansę wziąć w nim po raz kolejny udział.”
„Odkryłem, że dźwięki posiadają w sobie tajemnicę.”
„Zafascynowało mnie pytanie, w którym musiałam wyobrazić sobie dźwięki. Nigdy w życiu jeszcze tego nie robiłam.”
„Konkurs ten uczy nas innego spojrzenia na świat, na otoczenie, na ludzi i na siebie. Zauważyłam, że wszystko tu jest z całkiem innej perspektywy.”
„To najlepszy konkurs w którym brałam udział.”
„Konkurs ten traktuję jako wielką przygodę życia i zagadkę.”
„Czułam się tu, jakbym była na prawdziwej wyspie”.

Po zakończeniu konkursu niektórzy z uczestników finału spotkali się w Laboratorium Edukacyjno- Twórczym na wystawie WYSPA ODKRYĆ, prezentującej interaktywne pomoce naukowe, gry sprawnościowe i zabawki.
Opiekę naukową nad konkursem sprawuje prof. dr hab. Teresa Bauman z Uniwersytetu Gdańskiego.

Chciałbym podziękować moim współpracownikom: Wojciechowi Drzewińskiemu, Dorocie Elżbiecie Brzezińskiej, Krzysztofowi Czaplewskiemu i mojej żonie Danusi . Tak trudne i niezwykłe przedsięwzięcie, wywołujące u odbiorców charakterystyczny błysk w oku, nie udałoby się bez ich dużego zaangażowania. W organizacji i sprawnym przeprowadzeniu konkursu pomogli Katarzyna Micun, Jarosława Piątkowska, Jacek Spica, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Wanda Trocińska i dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie Anna Miękus oraz studenci Uniwersytetu Gdańskiego: Marta Chwastniewska, Małgorzata Willma i Zuzanna Drzewińska.
Autor konkursu- Marian Chwastniewski.

Na temat konkursu ukazał się artykuł w Dzienniku Bałtyckim. Do jego lektury zapraszamy
tutaj.

OGÓLNOPOLSKI SIÓDMY KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU – WYSPA ZAGADEK 2006/2007

Informacje o konkursie

Konkurs ma na celu zainspirowanie uczniów twórczym myśleniem. Dzieci powinny napisać przemyślane odpowiedzi na pytania konkursowe i przesłać je na adres biura Konkursu Wyspa Zagadek. Prace można wzbogacić rysunkami lub zdjęciami.
Uczniowie z klas IV-V szkoły podstawowej tworzą młodszą grupę i mogą startować w pierwszym etapie konkursu indywidualnie albo w zespołach dwuosobowych, a z klasy VI-tej szkoły podstawowej i I-ej klasy gimnazjum są w starszej grupie wiekowej i biorą udział w konkursie indywidualnie.
Konkurs jest wpisany przez KURATORIUM OŚWIATY w Gdańsku do kalendarza imprez na rok szkolny 2006/2007.

TERMINARZ I ETAPU KONKURSU:

1. Do dnia 31 stycznia 2007 szkolny opiekun konkursu powinien przesłać zgłoszenie udziału uczniów z młodszej grupy wiekowej ( klasy IV i V) na adres biura organizacyjnego. Zgłoszenie powinno zawierać klasę oraz imiona i nazwiska uczestników, podpis i pieczątkę dyrektora szkoły. Niezgłoszenie uczniów z młodszej grupy wiekowej w podanym wyżej terminie oznacza, że prace nie będą sprawdzane przez jury konkursu. Uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej i pierwszych klas gimnazjum pracują indywidualnie i nie muszą mieć potwierdzenia szkolnego opiekuna konkursu.

2. Do dnia 3 marca 2007 trzeba przesłać prace dwuosobowych zespołów lub prace indywidualne na adres:

BIURO ORGANIZACYJNE

KONKURSU WYSPA ZAGADEK

81-361 GDYNIA, UL. ZGODA 8

( Prosimy o podanie na pracach pisemnych swojego adresu )

TERMINARZ NASTĘPNYCH ETAPÓW PODANY BĘDZIE PO OCENIENIU PRAC Z I ETAPU

W przypadku zakwalifikowania pracy uczniowie otrzymają zaproszenie do następnego etapu. Opiekunowie i uczestnicy przyjeżdżają na finały konkursu na własny koszt.

Nieotrzymanie zawiadomienia jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do dalszych rozgrywek. Od decyzji komisji konkursowej nie ma odwołania. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 5 maja 2007 roku potwierdzenia, mają okazję startować w konkursie w następnym roku szkolnym.

Nagrodą dla dotychczasowych laureatów finałów były do tej pory m.in. wyjazdy do szwedzkich ośrodków eksperymentalnych i kształcenia twórczego w Vaxjo lub Karlshamn.

Autorem konkursu jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Teresa Bauman.

OGÓLNOPOLSKI SZÓSTY KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU – WYSPA ZAGADEK 2006

Konkurs jest wpisany przez KURATORIUM OŚWIATY w Gdańsku do kalendarza imprez na rok szkolny 2005/2006 oraz znajduje się w ogólnopolskim informatorze wydanym przez MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ.

 

 

Uczniowe z klas IV-V szkoły podstawowej startują w konkursie w zespołach dwuosobowych, a z klasy VI-tej szkoły podstawowej i I-ej klasy gimnazjum biorą udział indywidualnie. Uczestnicy powinni napisać odpowiedzi na pytania konkursowe I etapu i przesłać je na adres biura Konkursu Wyspa Zagadek.

Prace można wzbogacić rysunkami lub zdjęciami.

TERMINARZ I ETAPU KONKURSU:

1. Do dnia 20 stycznia 2006 szkolny opiekun konkursu powinien przesłać zgłoszenie udziału dwuosobowych drużyn szkolnych z klas IV i V na adres biura organizacyjnego. Zgłoszenie powinno zawierać klasę oraz imiona i nazwiska uczestników, podpis i pieczątkę dyrektora szkoły. Niezgłoszenie drużyny w podanym wyżej terminie oznacza, że praca drużyny nie będzie sprawdzana przez jury konkursu. Uczniowie klas VI-tych szkoły podstawowej i I-ych klas gimnazjum pracują indywidualnie i nie muszą mieć potwierdzenia szkolnego opiekuna konkursu.

2. Do dnia 20 lutego 2006 trzeba przesłać prace dwuosobowych zespołów lub prac indywidualnych na adres:

 

BIURO ORGANIZACYNE

KONKURSU WYSPA ZAGADEK

81-393 GDYNIA UL. ŚWIĘTOJAŃSKA 44/33

( Prosimy o podanie na pracach swojego adresu )

TERMINARZ NASTĘPNYCH ETAPÓW PODANY BĘDZIE PO OCENIENIU

PRAC Z I ETAPU

W przypadku zakwalifikowania pracy uczniowie otrzymają zaproszenie do następnego etapu. Nieotrzymanie zawiadomienia jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do dalszych rozgrywek. Od decyzji komisji konkursowej nie ma odwołania. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 4 maja 2006 roku potwierdzenia, mają okazję startować w konkursie w następnym roku szkolnym.

Nagrodami dla dotychczasowych laureatów finałów były do tej pory m.in. książki, nagrywarka CD, czy wyjazdy do szwedzkich ośrodków eksperymentalnych i kształcenia twórczego w Vaxjo lub Karlshamn.

Autorem konkursu jest Marian Chwastniewski, a opiekę naukową sprawuje prof. dr hab. Teresa Bauman z Uniwersytetu Gdańskiego.
Sponsorzy:

URZĄD MIASTA SOPOT, KLUB ROTARY – GDYNIA, PL-NET, STENA LINE, WDG DRUKARNIA w Gdyni
Pytania konkursowe I etapu:

1. Kim jesteś? Spróbuj opisać siebie. W odpowiedzi możesz podać kilka zdarzeń ze swojego życia.

2. Dlaczego nasze oczy, usta, uszy i nos znajdują się na głowie?

3. Jak Twoim zdaniem doszło do tego, że ludzie zaczęli pisać?

4. Dlaczego nasz cień czasami podąża za nami, a czasami zwiększa się lub zmniejsza?

5. Jesteś jak Robinson Cruzoe na wyspie. W jaki sposób i z czego wykonasz swoje ubranie?

6. Napisz jak przebiegała Twoja praca i jak doszło do napisania odpowiedzi?


V KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU – WYSPA ZAGADEK 2005

Aktualności związane z konkursem znajdują się w dziale Informacje Prasowe

Plakat autorstwa Elżbiety Doroty Brzezińskiej

Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI szkół podstawowych
i pierwszych klas gimnazjów.
Ma on na celu rozwijanie twórczego myślenia u dzieci.

Konkurs jest wpisany przez KURATORIUM OŚWIATY w Gdańsku do kalendarza imprez na rok 2004/2005 oraz znajduje się w ogólnopolskim informatorze wydanym przez
MINISTERSTWO EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU w dziale OLIMPIAD I KONKURSÓW WIEDZY.

W tym roku konkurs będzie miał odmienny charakter, gdyż wezmą w nim udział dzieci ze szkół podstawowych z klas IV, V i VI oraz uczniowie pierwszych klas gimnazjum. Przewidujemy podział na dwie grupy wiekowe.

W pierwszym etapie młodszej grupy wiekowej odbędą się eliminacje dwuosobowych zespołów szkolnych z klas IV i V szkoły podstawowej.

Zespoły te mają za zadanie znaleźć pisemne odpowiedzi na pytania konkursowe i podać je w przemyślanej (oryginalnej) formie. Odpowiedź można też wzbogacić rysunkiem.
Szkolny opiekun konkursu wyznaczony przez dyrektora szkoły przyśle do dnia 14 lutego 2005 roku zgłoszenie udziału w konkursie zespołu szkolnego składającego się z dwuosobowych drużyn na adres biura organizacyjnego, a następnie gotowe prace zespołów do dnia 28 lutego 2005 roku.
Zgłoszenie szkoły powinno zawierać ilość drużyn wraz z podaniem imion
i nazwisk uczestników konkursu.

Pierwszy etap pracy uczniów starszych odbywa się w domu lub szkole uczestnika i polega na rozwiązaniu zagadnień problemowych i napisaniu odpowiedzi na pytania konkursowe.
Uczniowie z klasy VI szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum startują w konkursie indywidualnie i nie muszą mieć potwierdzenia szkolnego opiekuna konkursu.
Odpowiedzi należy napisać, a następnie wysłać na adres biura organizacyjnego konkursu do dnia 29 marca 2005 roku.

Przesyłając pracę trzeba pamiętać o podaniu swojego adresu domowego.

Adres: Marian Chwastniewski
Biuro organizacyjne konkursu
WYSPA ZAGADEK 2005
ul. Świętojańska 44/33
81-393 GDYNIA

W przypadku zakwalifikowania pracy uczniowie otrzymają zaproszenie do następnego etapu, w którym będą musieli rozwiązywać zagadki, zadania twórcze, logiczne i problemowe. Trzeba będzie także znaleźć odpowiednią strategię przy rozwiązywaniu zadań. Jeśli odpowiedź nie przyjdzie do dnia 7 maja 2005 roku to znaczy, że praca nie została zakwalifikowana przez komisję konkursową do dalszych rozgrywek.

Nagrodą dla laureatów jest wyjazd do Szwecji do Ośrodka Doświadczeń i Kształtowania Twórczego w Karlshamn.
W roku 2004 do Szwecji wyjechało 10 laureatów konkursu.

Autorem konkursu jest Marian Chwastniewski.
Konkurs ten jest jednym z elementów autorskiego programu edukacyjnego
-Wyspa- rozwijającego postawy twórcze i badawcze uczniów.
Konsultacja naukowa: dr hab.Teresa Bauman-Uniwersytet Gdański.


Sponsorami konkursu są m.in. KLUB ROTARY–Gdynia,
STENA LINE, WDG DRUKARNIA w Gdyni,
ALFA-FORWARDING LTD i firma PL-NET.

Pytania pierwszego etapu konkursu:

 

1. KIM JESTEŚ ?
W WYPOWIEDZI MOŻESZ PODAĆ KILKA ZDARZEŃ ZE SWOJEGO ŻYCIA

2. DLACZEGO MAMY RĘCE?

3. JAK DOSZŁO DO TEGO, ŻE LUDZIE ŚPIEWAJĄ ?

4. DLACZEGO UBIÓR ŚW. MIKOŁAJA JEST CZERWONY?

5. JESTEŚ JAK ROBINSON CRUZOE NA WYSPIE.
JAK I Z CZEGO BĘDZIESZ GOTOWAĆ POTRAWY?

6. NAPISZ JAK PRZEBIEGAŁA TWOJA PRACA
I JAK DOSZŁO DO NAPISANIA ODPOWIEDZI?


Autor konkursu – Marian Chwastniewski – absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1980 współpracujący z programem Teatr Źródeł Jerzego Grotowskiego. Prowadził prace Pracowni Ruchu, a następnie indywidualną praktykę badawczą pod opieką Jerzego Grotowskiego w Pontederze we Włoszech sierpień – wrzesień 1986. Od roku 1987 kierował w Olsztynie pracami APERIO w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych 08.05 – POLSKA KULTURA NARODOWA – JEJ TENDENCJE ROZWOJOWE I PERCEPCJA . Jego autorski projekt kultury czynnej APERIO realizowany przez Ośrodek Poszukiwań Kulturowych posiadał opiekę naukową prof. dr hab. Stefana Morawskiego z Instytutu Sztuki PAN. W latach 1980 –1983 i od 1989 roku nauczyciel. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Twórczego i Edukacyjnego „Wyspa” z siedzibą w Gdyni.

REGULAMIN KONKURSU

V Konkurs Twórczego Używania Umysłu „WYSPA ZAGADEK 2005” skierowany
jest do uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych i pierwszych klas gimnazjum.
Celem konkursu jest uruchomienie potencjalnych możliwości twórczych i rozwijanie postaw badawczych dzieci i młodzieży.

Uczniowie z klas IV i V szkoły podstawowej mogą startować w konkursie w drużynach dwuosobowych.
Uczniowie z klasy VI szkoły podstawowej i pierwszej gimnazjum pracują indywidualnie.

1. Organizatorem V Konkursu Twórczego Używania Umysłu „WYSPA ZAGADEK 2005” jest STOWARZYSZENIE TWÓRCZE I EDUKACYJNE „WYSPA” z siedzibą w Gdyni.

2. Pierwszy etap konkursu jest ogólnodostępny i odbywa się w szkole macierzystej ucznia lub w domach uczestników. Polega on na zapisaniu odpowiedzi na pytania i zagadnienia problemowe. Szkolny opiekun konkursu wyznaczony przez dyrektora szkoły zgłasza dwuosobowe zespoły szkolne z klas IV-V szkoły podstawowej do dnia 14.02.2005. Niezgłoszenie zespołu jest równoznaczne z rezygnacją ze zmagań drużynowych.

Terminy przesłania prac: DLA DRUŻYN Z KLAS IV-V – do dnia 28 lutego 2005 roku,
a dla uczniów z klas szóstych i pierwszych gimnazjum do 29 marca 2005 r. (włącznie),
.na adres biura organizacyjnego konkursu:
Marian Chwastniewski
Ul. Świętojańska 44/33
81-393 GDYNIA

Komisja konkursowa kwalifikuje najlepsze prace do następnego etapu V Konkursu Twórczego Używania Umysłu „WYSPA ZAGADEK 2005” i przesyła uczestnikom stosowne zawiadomienia. Nieotrzymanie zawiadomienia jest równoznaczne z niezakwalifikowaniem do dalszych rozgrywek. Od decyzji komisji nie ma odwołania. Uczniowie szkół podstawowych, którzy nie otrzymają do dnia 7 maja 2005 roku potwierdzenia, mają okazję startować w konkursie w roku 2006.

3.Termin i miejsce dalszych rozgrywek zostanie podane na zaproszeniu.
Uczestnicy konkursu przyjeżdżają wraz z opiekunami na własny koszt.

4.Listę laureatów i podział nagród ustala organizator konkursu.

5. Nagrodą dla zwycięzców jest wyjazd do SZWECJI do OŚRODKA DOŚWIADCZEŃ
I KSZTAŁTOWANIA TWÓRCZEGO „KREATIVUM”

Już po raz czwarty
STOWARZYSZENIE TWÓRCZE I EDUKACYJNE "WYSPA" w Gdyni
zorganizowało Konkurs Twórczego Używania Umysłu
WYSPA ZAGADEK 2004

Konkurs adresowany był do uczniów klas szóstych szkół podstawowych
oraz pierwszych klas gimnazjów i jest jednym z elementów innowacyjnego programu autorskiego Mariana Chwastniewskiego – WYSPA – mającego rozwijać postawy twórcze i badawcze uczniów. Skuteczność i efektywność tego programu potwierdzają sukcesy w wojewódzkich konkursach
III klasy odkrywców w Gimnazjum nr 11 w Gdyni. Ośmiu uczniów tej klasy
( w tym czterech z matematyki) – zostało finalistami tych konkursów a trzech – laureatami w dziedzinie matematyki, astronomii i informatyki.

Na przełomie kwietnia i maja tego roku jury konkursu pod przewodnictwem autora konkursu rozstrzygnęło pierwszy etap, który odbywał się w domu lub szkole ucznia.
Dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na sześć pytań:

1. Kim jestem i czym się odróżniam od innych?
2. Dlaczego człowiek ma dwoje oczu, uszu i dwie dziurki w nosie?
3. Jak mogło dojść do tego, że wynaleziono pieniądze?
4. Dlaczego ludzie tańczą?
5. Jesteś jak Robinson Cruzoe na wyspie i musisz zbudować dom. Gdzie, jak i z czego go zbudujesz?
6. Napisz, jak doszło do napisania odpowiedzi.

Do pierwszego etapu zakwalifikowano 147 prac, z których 33 wyróżniono udziałem w finale wojewódzkim.
Finał odbył się 22 maja 2004 roku o godz. 10 w siedzibie Stowarzyszenia w Gdyni, przy ulicy Słowackiego 53 i miał charakter pisemny. Finaliści przygotowali samodzielne prace, inspirowane fragmentami tekstów związanych z przełomowymi momentami w rozwoju cywilizacji. Musieli oni także obrać właściwą strategię rozwiązywania zagadnień problemowych i zagadek logicznych.
Zakończenie konkursu odbyło się 4 czerwca 2004 roku w sali posiedzeń RADY MIASTA GDYNI . W ciepłej i serdecznej atmosferze pani prezydent Ewa Łowkiel i autor konkursu wręczyli laureatom dyplomy oraz zaproszenia do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego "Kreativum"w Szwecji.

LISTA LAUREATÓW FINAŁU
IV WOJEWÓDZKIEGO
KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU
WYSPA ZAGADEK 2004

1. BAJOROWICZ BEATA- GIMNAZJUM NR 30 W GDAŃSKU

2. BRUNKA MARTA- GIMNAZJUM NR 15 W GDAŃSKU

3. BUDNIK SYLWIA- SP 29 W GDYNI

4. CZYCZEL ALICJA SP- 9 W SOPOCIE

5. KLEINOWSKA MONIKA- GIMNAZJUM NR 1 W GDYNI

6. KUKOWSKA KINGA-SP NR 6 W GDYNI

7. KUŚMIDER JOANNA-SP 47 W GDYNI

8. MROCZKOWSKA AGNIESZKA-SP27 W GDYNI

9. WYSOK ANNA- GIMNAZJUM NR 11 W GDYNI

10.ZIEWIEC SZYMON- GIMNAZJUM NR 5 W GDAŃSKU

Nagrodzeni laureaci wyjechali w dniach od 12 do 14 czerwca do Szwecji
wraz z członkami Stowarzyszenia WYSPA. Zainteresowanych odsyłamy
do działu zdjęcia.
Sponsorami konkursu byli: MIASTO GDYNIA, KLUB ROTARY GDYNIA,
ALFA FORWARDING LTD, WDG-DRUKARNIA- GDYNIA,
STENA LINE i firma PL-NET.

LICZBA UZYSKANYCH PUNKTÓW
W FINALE
IV KONKURSU TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU
– WYSPA ZAGADEK 2004 –
PODANA WEDŁUG KODU

KOD-UCZESTNIKA- LICZBA- UZYSKANYCH- PUNKTÓW

1- 35
2- 40,5
3- 44
4- 20
5- 40,5
6- 37,5
7- 70
8- 30,5
10- 41,5

11- 35
12- 39
15- 52
17- 51,5
20- 30
21- 46,5
23- 56
27- 48
30- 37,5

32- 36,5
33- 47,5
34- 44
38- 43
40- 36
41- 50

44- 56

48- 40
51- 53

52- 43,5
55- 37,5
60- 33,5

LISTA FINALISTÓW:

01. ADAMCZUK NORBERT
02. ANDRZEJEWSKI ALBERT
03. BAJOROWICZ BEATA
04. BUDNIK SYLWIA
05. BRUNKA MARTA
06. CZARNECKI PAWEŁ
07. CZYCZEL ALICJA
08. FRYZOWSKA MARTYNA
09. HADRIAN KRZYSZTOF

10. HERMAN ALEKSANDRA
11. KOŁTUNIAK MAŁGORZATA
12. KLEINOWSKA MONIKA
13. KRAKOWIAK MICHAŁ
14. KUKOWSKA KINGA
15. KUŚMIDER JOANNA
16. MIELCZAREK BŁAŻEJ
17. MERONK SANDRA
18. MROCZKOWSKA AGNIESZKA

19. POŹDZIK MAGDALENA
20. RACZKOWSKA-GOLANKO MONIKA
21. RUDOLF FILIP
22. SZAMAŃSKA EWA
23. SKRZYNECKI PAWEŁ
24. STECKA SANDRA
25. SZMUDA MONIKA
26. SZMYTKA MALWINA
27. WANTA JULITA

28. WESOŁA JOANNA
29. WOJNO AGATA
30. WÓJCIK TOMASZ
31. WYSOCKA WERONIKA
32. WYSOK ANNA
33. ZIEWIEC SZYMON

—> Konkurs skierowany jest do uczniów klas szóstych szkół podstawowych i
pierwszych klas gimnazjów.

—> Ma on na celu rozwijanie twórczego myślenia u dzieci.

—> Konkurs składa się z dwóch etapów.

—> Pierwszy odbywa się w domu lub szkole uczestnika i polega na rozwiązaniu
pytań i zagadnień problemowych. Odpowiedzi należy napisać, a następnie
wysłać je na adres Stowarzyszenia do dnia 14 kwietnia 2004 roku. Trzeba
pamiętać o podaniu swojego adresu domowego. Jeśli odpowiedź nie przyjdzie
do dnia 7 maja 2004 roku to znaczy, że praca nie została zakwalifikowana
przez komisję do finału. Od decyzji komisji nie ma odwołania.

—> Jeśli praca zyska uznanie, otrzymasz potwierdzenie zakwalifikowania się
do drugiego etapu-finału.

—> Nagrodą dla najlepszych w finale konkursu jest wyjazd do Ośrodka Doświadczeń i Kształtowania Twórczego w szwedzkim mieście Karlshamn.

—> W roku 2003 do Szwecji wyjechało 10 laureatów konkursu.

Konkurs jest jednym z elementów programu edukacyjnego Wyspa
rozwijającego postawy twórcze i badawcze uczniów autorstwa Mariana
Chwastniewskiego.

Adres: Marian Chwastniewski

Stowarzyszenie Twórcze i Edukacyjne WYSPA
ul. Słowackiego 53
81-392 GDYNIA

Konsultacja naukowa: dr hab.Teresa Bauman, Uniwersytet Gdański

Sponsorami konkursu są m.in:

URZĄD MIEJSKI w Gdyni
KLUB ROTARY Gdynia
STENA LINE

WDG DRUKARNIA Sp.z o.o.
PL-NET Sp.z o.o.

STOWARZYSZENIE TWÓRCZE I EDUKACYJNE „WYSPA” Z SIEDZIBĄ W GDYNI

—> Stowarzyszenie współpracuje z Instytutem Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, z panią prof. dr hab. Joanną Rutkowiak, dr hab. Teresą Bauman, dr Jolantą Kruk.

—> Prowadzi pracę sekcji klas odkrywców, realizowaną przez uczniów. Tworzą oni plany pracy, a następnie według nich pracują. Dorosły opiekun czuwa nad przebiegiem zajęć i przekazuje stosowne wskazówki.

—> Organizuje wyjazdy pogłębiające wiedzę o świecie, a także przeszłych i istniejących kulturach. W roku 2002 wyjechaliśmy do Obserwatorium Astronomicznego we Fromborku oraz do Szwecji w celu przeprowadzenia doświadczeń w Ośrodku Xperiment Huset. W 2003 roku zorganizowaliśmy wyjazd do Szwecji do Ośrodka Doświadczeń i Kształcenia Twórczego w Karslhamn, przez tydzień przemierzaliśmy Mazury rowerami i kajakami, poznawaliśmy miejsca związane z zabytkami przyrody oraz z kulturą ludności przesiedlonej w XIX wieku na Mazury. Jesienią zeszlego roku koła odkrywców z trzech klas pracowaly na wycieczce naukowej w Szymbarku- 12.11.- 14.11.2003.

Kadra realizująca
CZWARTY KONKURS TWÓRCZEGO UŻYWANIA UMYSŁU "WYSPA ZAGADEK 2004" .
Organizacyjnie prowadzić je będą doświadczeni w prowadzeniu własnych firm –Wojciech Wandałowski publikujący książki naukowe i Wojciech Drzewiński zajmujący się m. in. promocją działań kulturalnych.

Wśród członków komisji konkursowej znajdą się osoby czynnie współpracujące przy realizacji programu WYSPA:
—> Danuta Chwastniewska, autorka zatwierdzonych przez MENiS programów do nauki języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum oraz serii podręczników.
—> Magda Necel– nauczyciel historii i języka angielskiego w klasach odkrywców realizujących edukacyjny program autorski Mariana Chwastniewskiego WYSPA w Gimnazjum nr 11 w Gdyni.
—> mgr inż. Andrzej Andrzejewski – absolwent Politechniki Gdańskiej i wiceprezes firmy Pl-Net oraz mgr inż. Krzysztof Czaplewski – absolwent Politechniki Gdańskiej.

Opiekę naukową nad konkursem pełni od jego pierwszej edycji dr hab.Teresa Bauman z Uniwersytetu Gdańskiego.
Całość koordynować będzie autor Konkursu Wyspa Zagadek – Marian Chwastniewski, absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Od roku 1980 współpracujący z programem Teatr Źródeł Jerzego Grotowskiego. Prowadził prace Pracowni Ruchu, a następnie indywidualną praktykę badawczą pod opieką Jerzego Grotowskiego w Pontederze we Włoszech sierpień – wrzesień 1986. Od roku 1987 kierował w Olsztynie pracami APERIO w ramach Centralnego Programu Badań Podstawowych 08.05 – POLSKA KULTURA NARODOWA – JEJ TENDENCJE ROZWOJOWE I PERCEPCJA . Jego autorski projekt kultury czynnej APERIO realizowany przez Ośrodek Poszukiwań Kulturowych posiadał opiekę naukową prof. dr hab. Stefana Morawskiego z Instytutu Sztuki PAN. W latach 1980 –1983 i od 1989 roku nauczyciel. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Twórczego i Edukacyjnego „Wyspa” z siedzibą w Gdyni.

Autoryzowany tekst rozmowy opublikowanej w Gazecie Wyborczej w dniu 25 lutego 2003 roku.

 

WYSPA ZAGADEK 2003

Dziecięce pytania

ANNA KISICKA: Dlaczego palce u nóg są krótsze niż u rąk?
MARIAN CHWASTNIEWSKI, szef Stowarzyszenia Wyspa: To jedno z pytań tegorocznego konkursu i ja Pani na nie nie odpowiem, bo gdybym to zrobił, spaliłbym je.
AK: Ale jakąś odpowiedź Pan ma?
MC: Oczywiście. Wymyślenie takich pytań może się wydawać łatwe, ale proszę mi uwierzyć, że są one bardzo starannie przemyślane. Wszystko po to, by mieć pewność, że praca, którą wykona dziecko, odpowiadając na nie, będzie rzeczywiście twórcza. Więc ja mam w głowie wiele wątków i odpowiedzi, ale zdradzić ich nie mogę.
AK: A po co w ogóle takie pytania?

MC: Bo dzieciaki – nawet te, które nie mają zbyt dobrych ocen – mają naturę odkrywców. Ta cecha zamiera z wiekiem, zabija ją m.in. szkoła. Konieczny jest impuls, np. w postaci takiego konkursu, aby ciekawość i zdziwienie światem odrodziły się w dziecku.
AK: To trzeci konkurs, jak efekty poprzednich?
MC: Po pierwsze: są one widoczne po jakimś czasie. Zaszczepiona w ten sposób ciekawość może stać się źródłem własnych poszukiwań. Po drugie: istnieje możliwość spotkania w klasie podobnych sobie ciekawych świata dzieci. Motto. W każdym z nas żyje dziecko.Uchrońmy choć jedno z dziecięcych pytań .

rozmawiała Anna Kisicka